Turystyka górska – jakie obuwie wybrać?

406

Turystyka górska to doskonała forma aktywności na świeżym powietrzu. Niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia – lepsze dotlenienie, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, czy mniejszy poziom stresu. Dzięki wysiłkowi fizycznemu typu cardio, znacząco poprawia się kondycja i ogólne samopoczucie. Wycieczki trekkingowe wiążą się jednak z koniecznością zainwestowania w niezbędny ekwipunek, a jego podstawowym elementem jest odpowiednio dobrane obuwie. Jak wybrać dobre buty dedykowane turystyce górskiej?

Buty trekkingowe – o czym pamiętać podczas zakupów?

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie obuwia trekkingowego. Jego funkcją jest odpowiednie amortyzowanie stopy oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia niechcianej kontuzji. Osobom mniej wprawionym w górskich wędrówkach poleca się zakup modeli wyposażonych w cholewkę sięgającą ponad kostkę. Taki typ buta nieco bardziej usztywnia całą nogę zapobiegając skręceniom. Niezwykle ważny jest również rodzaj podeszwy w wybranym obuwiu. Powinien on być dostosowany do nawierzchni, która znajdzie się na zaplanowanej trasie. 

Jak dobrać idealne buty na górskie wycieczki?

Gdyby zapytać bukmacherów o to, co jest najważniejsze w wyborze obuwia, wszycy jednogłośnie wytypowaliby rozmiar. Należy wybrać model dedykowany odpowiedniej płci – raczej nie najlepszym pomysłem będzie zakup butów oznaczonych jako unisex. Dla mężczyzn będą one zbyt wąskie, a dla kobiet za szerokie. Buty nie mogą być zbyt małe – spowodują wtedy uciążliwe odciski. Zbyt duże z kolei mogą wywołać niekomfortowe otarcia. Wybrany model należy uważnie przymierzyć na nieco grubszą skarpetkę. W bucie powinna znaleźć się odrobina swobodnej przestrzeni – jednak nie w nadmiarowej ilości. 

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości obuwie trekkingowe?

Buty dedykowane turystyce górskiej to podstawa wyposażenia każdego amatora pieszych wędrówek. Dobrze dopasowane usprawniają marsz i zapobiegają powstawaniu otarć bądź kontuzji. Buty należy dopasować odpowiednio do powierzchni – na płaskie, asfaltowe, bądź piaszczyste ścieżki, które nie są zbyt wymagające doskonale sprawdzą się buty z cieńszą podeszwą. Z kolei na teren skalisty lepiej wyposażyć się w grubszy rodzaj obuwia. Dobre buty to w końcu podstawa udanej pieszej wędrówki.

Oceń nas!
reklama