Siedzący tryb życia, a aktywność – jak zadbać o nasze zdrowie?

172

W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia i mały poziom aktywności fizycznej to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Takie postępowanie może wywołać naprawdę nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Warto wiedzieć o czym pamiętać, aby mimo wszystko dbać o swoje zdrowie i kondycję. 

Jakie są konsekwencje siedzącego trybu życia i braku ruchu

Siedzący  tryb życia ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, zaburza metabolizm lipidów, a także zmniejsza lipazę lipoproteinową. Ponadto zbyt mała ilość ruchu utrudnia przepływ krwi i zmniejsza wrażliwość na insulinę. Do poważniejszych konsekwencji należy oczywiście otyłość i znaczny przyrost masy ciała. Osoby, które rezygnują z wszelkich aktywności fizycznych są także bardziej narażone na różnego typu choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Mogą zachorować na cukrzycę oraz nadciśnienie oraz borykać się z różnymi zaburzeniami układu mięśniowo – szkieletowego. Mniej oczywistą, ale także bardzo poważną konsekwencją siedzącego trybu życia są różnego typu zaburzenia psychiczne. 

O czym pamiętać prowadząc siedzący tryb życia?

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, pracują przed komputerem lub w biurze, a w wolnych chwilach decydują się także na dość statyczne rozrywki, powinny konieczne pamiętać o wprowadzeniu choćby minimalnej aktywności fizycznej do swojej codzienności. Badania wykazały, że wystarczy jedynie 40 minut aktywności fizycznej, aby zrównoważyć 10 godzin siedzenia. Po kilku godzinach pracy siedzącej wystarczy np. poświęcić chwile na prace w ogrodzie, spacer czy np. przejażdżkę rowerową. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne choroby krążenia o około 20%.

Co jeszcze warto zrobić?

Aby poprawić stan swojej sylwetki, a także zadbać o zdrowie przy siedzącym trybie życia, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy robić przerwy w pracy. Nawet małe działanie wpływa pozytywnie na stan zdrowia i ma znaczenie w ogólnym sumowaniu codziennej aktywności. Warto więc od czasu do czasu wstać od komputera i np. przejść się na krótki spacer czy trochę się porozciągać. Kolejną ważną zasadą są spacery. Wystarczy regularnie wybierać się na na 30 minutowe przechadzki, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jak wspomniano wcześniej, dobrym rozwiązaniem jest także wykonywanie obowiązków domowych. Sprzątanie to nie tylko nieprzyjemna konieczność, ale przede wszystkim miły uczynek dla swojego ciała. Niektórzy uważają, że aktywność fizyczna to różnego typu treningi, intensywny wysiłek itd. Jednak tak naprawdę bardzo pozytywnie na stan zdrowia wpływa wybieranie schodów zamiast windy podczas codziennych wizyt w różnych miejscach. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia mogą się także zdecydować na typy sportowe. Zakładając się u bukmacherów można śledzić różne wydarzenia sportowe, które mogą stać się inspiracją do podjęcia wysiłku. Bukmacherzy działają stacjonarnie lub online i można u nich obstawiać zakłady dotyczące najróżniejszych dyscyplin. Siedzący tryb życia to plaga XXI wieku. Pracując wiele godzin przed komputerem, warto wprowadzić chociaż kilka drobnych aktywności fizycznych jak np. spacery, chodzenie po schodach czy po kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu można pozytywnie wpłynąć na swój stan zdrowia, a także na sylwetkę.

5/5 - (1)
reklama