Jak zapobiegać bolącym stopom po wycieczkach pieszych?

649

Dla wielu osób piesze wycieczki są czymś, bez czego nie będą w stanie obyć się w swoim życiu, jednakże czasami sami narażamy nasze ciało na bolesne uszkodzenia. Jednym z takich uciążliwych uszkodzeń jest na przykład odcisk. Jak więc uprawiać turystykę, i jednocześnie na tym nie ucierpieć?

Jak zapobiegać bolącym stopom po wycieczkach pieszych?

Zakup odpowiednich skarpetek

Jeśli nie posiadamy odpowiednio dobranych, nie uciskających nas skarpetek, to odcisk może uformować się od tak. Ważne jest również to, aby skarpetki były zawsze suche – nogi podczas naszych wędrówek również się pocą, dlatego jeśli lubimy grać przez dłuższy czas, najlepiej będzie jeśli zakupimy dodatkową parę na zapas.

Dobrze dopasowane buty

Odpowiednio dopasowane obuwie do wędrówek w wolnym czasie to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chcemy się uchronić przed odciskami. Wszyscy wiemy jak bardzo to boli, pęcherz z płynem surowiczym, który każdy ma chęć przebić (ale oczywiście nie wolno tego robić), ból przy każdym kroku. Odciski zwykle tworzą się na wierzchu palców lub na zewnętrznej stronie małych palców u stóp. W miejscach gdzie najczęściej skóra ociera się o but. Bywa jednak też na części podeszwy, pod główkami kości śródstopia, co powoduje dotkliwy ból. ,,Miękkie” odciski tworzą się zwykle pomiędzy palcami, gdzie kości wzajemnie się uciskają, szczególnie w zbyt ciasnych butach. Tak twarde jak i miękkie odciski mają kształt stożka skierowane do wnętrz stopy. Dlatego też, jeśli chcemy urządzać sobie piesze wędrówki i nie mieć odcisków, musimy mieć odpowiednio dopasowane obuwie do tego zadania. Jeśli założymy nieodpowiednie buty, to najprawdopodobniej zaczną nas one obcierać, przez co pojawienie się odcisku będzie prawie pewne.

Odpowiednia higiena nóg

Naturalnie oprócz odpowiedniego sprzętu, powinniśmy również zadbać o higienę tych miejsc. Wysuszenie nóg oraz dbanie o to, aby nasze buty i skarpetki były zawsze suche, powinny być dla nas priorytetem podczas wędrówek pieszych. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że na przykład wpadniemy w głęboką kałużę, lub zaskoczy nas deszcz, to najlepiej jest przy pierwszej okazji wysuszyć nasze obuwie, oraz zmienić skarpetki na suche.

Jeśli odcisk już się uformował – użyj mąki kartoflanej

Jeśli już jednak zdarzy się nam to nieszczęście – i czujemy że odcisk nam zaraz pęknie, to najlepszym wyjściem na to, aby zmniejszyć jego objawy poprzez zastosowanie mąki kartoflanej. Jest to o tyle dobry sposób, że pomoże ona w wysuszeniu miejsca w którym takowy odcisk się uformował, na dodatek hamuje to rozwój bakterii.

5/5 - (2)
reklama