Motywacja jest bardzo ważnym elementem podczas uprawiania sportu. Bez niej – nie mamy ochoty na aktywność fizyczną, dlatego też – jak dbać o swoją motywację?

Motywacja – nieodłączny element podczas uprawiania sportu
Nieodłącznym elementem przy uprawianiu sportu jest motywacja. Możemy ją rozumieć, jako czynnik który pcha nas samych do bezpośredniego zachowania się w określony sposób (w tym wypadku jest to sport). Jeśli chodzi o przykłady motywacji – to może być to też na przykład motywacja do zarobku – pchająca nas na przykład do obstawiania zakładów sportowych. Motywacja jest instrumentalna jeśli chodzi o naszą sportową formę – ponieważ wyznacza kierunek działania, sprawiając, że osoba która jest aktywna fizycznie nastawia się na określony cel i stara się go osiągnąć.
Jakie są źródła motywacji?
Motywacja pochodząca z wewnątrz odpowiada za pchanie nas z racji tego że chcemy osiągnąć nasze, indywidualne potrzeby, czy też szlifować chęci doskonalenia się i rozwoju. Dzięki temu rodzajowi motywacji zawodnicy znajdują przyjemność w sporcie, gracze w zakładach bukmacherskich, a rodzice w posiadaniu dzieci – wszystko prowadzi tylko do przyjemności osobistej z aktu wykonywanej czynności. Motywacja wewnętrznaprawdopodobnie jest instrumentalna podczas przezwyciężania trudnych momentów w życiu oraz zwiększa poziom efektywności działań w aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport są bardziej skłonne do posiadania optymalnego poziomu zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej motywacji. Dlatego też, musimy pamiętać o tym, że motywacja jest bardzo ważna – a tak naprawdę najgorszy jest tylko ten pierwszy krok – później będzie już z górki!
Unikaj monotonności!
Chyba nikt nie lubi monotonnych treningów, dlatego też ważne jest to, abyś pozwolił sobie na zmianę od czasu do czasu – wystarczy na przykład zamiast kolejnego, rutynowego biegania – ruszyć w inny teren bądź po prostu zacząć wykonywać inne ćwiczenia. Jeśli jednak ćwiczysz w domu – dodaj coś nowego na przykład butelki z piaskiem lub też inny, nowy sprzęt do ćwiczeń. Zamiast powtarzać te ćwiczenia, na które nie masz ochoty – poszukaj takich – które sprawiają ci przyjemność. Wstawanie z negatywnym nastawieniem na trening na pewno ci nie pomoże, dlatego też odpowiednie planowanie czasu aktywności realnie, stosownie do swoich możliwości i planu dnia pomoże ci odpowiednio zająć się problemem twojej motywacji. Jeśli dzień był wyjątkowo stresujący – warto zrobić takie ćwiczenia, które ten stres rozładują. Jeśli jednak czujesz się zmęczona/zmęczony – nie rób ćwiczeń na siłę, czasami po prostu nie warto robić czegoś wbrew sobie, bo będzie to miało odwrotny skutek.
źródło: https://obstawia.com