
Spódnice uznaje się za typowo kobiece części garderoby, ale chętnie sięgają po nie także mężczyźni, szczególnie tam, gdzie spódnica to symbol kulturowy. Szkockie lub irlandzkie kilty, spódniczki mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego oraz stroje niektórych subkultur młodzieżowych to przykłady używania spódnic przez mężczyzn na terenie Europy. W innych częściach świata bywa tak, że spódniczki to nadal ubiory wyłącznie męskie albo wspólne dla obu płci. Ale tych użytkowników spódnic raczej nie dotyczą dylematy, które przeżywają miliony kobiet borykających się z problemem doboru długości spódnicy do typu sylwetki.
Spódnice za kolano czy krótsze?
Zanim ustalimy, jaka spódnica najlepiej podkreśla figurę kobiety należy przyjąć jako pewnik następujący fakt: nie ma na świecie kobiet, które nie mogłyby włożyć spódnicy. Ważne jest jedynie to, aby fason i długość spódnicy dobrać do figury.
Przy dokonywaniu oceny należy wziąć pod uwagę:
- Typ sylwetki,
- Długość nóg,
- Wzrost.
Jeśli chodzi o sylwetki to wyróżniamy cztery podstawowe typy:
- Kolumna, czasem nazywana chłopczycą – sylwetka kobiety wysokiej, z małym biustem i wąskimi biodrami, bez wyraźnie wciętej talii;
- Klepsydra – to wzorzec idealnej sylwetki, w którym równej szerokości ramiona i biodra oddziela pięknie wymodelowana, wcięta talia;
- Gruszka – figura rozbudowana w partiach dolnych z wąskimi ramionami i małymi piersiami;
- Jabłko – szerokie biodra i ramiona, krągłości na brzuchu i karku, duży biust, brak wcięcia w talii.
Każda z pań sama może wykonać prosty eksperyment i sprawdzić, jaka długość odpowiada jej najbardziej. Wystarczy stanąć przed lustrem i dużą chustą osłonić nogi do kostek a następnie podciągać partiami chustę do góry aż do połowy ud. W ten sposób panie mogą dokonać oceny subiektywnej i jeśli nie przejmują się opinią otoczenia, to pozostając przy swoim wyborze na pewno zawsze będą czuć się w spódnicy komfortowo. Jednak jeśli nie chcemy narazić się na krytykę, to dobierzmy długość spódnicy do figury.
Jak dobrać spódnicę do figury?
Dla pań w typie kolumny najlepsze będą spódnice za kolana, szczególnie polecana jest długość midi. Zdecydowanie najlepiej ten typ sylwetki prezentuje się w spódnicach o kroju w kształcie litery A – rozkloszowana spódniczka optycznie poszerza biodra.
Figura klepsydry nie wymaga żadnych dostosowań. O ile wzrost, długość nóg i ich smukłość nie są problemem, to każdy rodzaj spódnicy świetnie będzie leżał na takiej figurze. Jednakowo pięknie wyglądać będą spódniczki mini, spódnice za kolano, midi lub maksi w rozmaitych fasonach: obcisłe, rozkloszowane, plisowane, tuby, ołówki, z rozcięciami z przodu lub z tyłu albo po bokach oraz wszystkie pozostałe modele.
Jabłko to typ sylwetki bardzo wymagający. Okrągłości w okolicach brzucha i bioder najlepiej zamaskować spódnicą, która wyeksponuje to co piękne, czyli nogi. „Jabłka” najlepiej wyglądają w spódniczkach krótkich, prostych; długie spódnice są zbyt obciążające dla sylwetki.
W przypadku sylwetki gruszkowej zdecydowanie najlepiej prezentują się na niej spódnice za kolano o długości midi lub maksi. Dzięki szczupłej talii nie ma znaczenia, czy spódnica jest prosta i obcisła czy rozkloszowana. Krótkie spódniczki nie są polecane, gdyż obnażają zbyt obfite uda.
Aby stylizacje były kompletne należy pamiętać o doborze butów – ich fason oraz wysokość ma kapitalny wpływ na odbiór całości aranżacji.
Mankamenty sylwetki można korygować poprzez właściwie dobrane kolory spódnicy i zestawianych z nią bluzek, żakietów, narzutek czy kurtek. Nie zapominajmy również o dobrej jakości pończochach lub rajstopach oraz o biżuterii, która będzie dopełnieniem całości.