Czy warto jest podróżować, w czasie kiedy szerzy się nowa choroba?

757

Podróżowanie to świetny sposób na spędzenie swojego wolnego czasu. Niektórzy ludzie również starają się łączyć podróże wraz ze swoim życiem zawodowym, przez co są w stanie bardzo ciekawie spędzać swój czas, w wielu miejscach. Jednakże czy warto jest podróżować podczas pandemii koronawirusa?

podróżowanie w szczycie chorób

Zalety podróżowania

Dzięki podróżowaniu możemy bardzo poszerzyć nasze horyzonty odnośnie wielu kultur oraz struktur społecznych innych krajów. Nie bez powodu mówi się, że ,,podróże kształcą”. Kolejną z zalet jest na pewno to, że będziemy mieli wspaniałe pamiątki, oraz wspomnienia z miejsc, które odwiedziliśmy. Podróże pozwalają nam również odkryć skarby ziemi, przez co możemy zobaczyć coś, czego niektórzy ludzie nigdy w swoim żywocie zapewne nie zobaczą. Przykładem może być tutaj puszcza amazońska, tajga w dalekiej Syberii, czy też lasy w Wietnamie. Wszystkie te miejsca posiadają swój własny, niepowtarzalny urok, dzięki czemu będzie co opowiadać rodzinie i znajomym. 

Dlaczego na jakiś czas powinniśmy odstawić podróżowanie?

Pomimo, że większość z nas nie posiada teraz pomysłu na wykorzystanie swojego czasu wolnego, to podróżowanie nie będzie najlepszym pomysłem. Możemy w ten sposób nieświadomie rozprzestrzeniać aktualnie najbardziej rozdmuchaną przez media zarazę, nazwaną nie inaczej jak koronawirusem. Światowa organizacja zdrowia (WHO) klasyfikuje wirus COVID-19 jako pandemię, jednakże powinniśmy pamiętać o tym, że świat się na jednej chorobie nie skończy. Co dość zabawne, to tak naprawdę koronawirus charakteryzuje się o wiele mniejszą śmiertelnością od reszty chorób zakaźnych, nie mówiąc już o tym, że większość przypadków śmiertelnych to osoby w wieku podeszłym, lub też osoby chore na choroby takie jak AIDS czy raka. Co do aktualnej sytuacji w naszym kraju, to ludzie zaczęli panikować, i wykupują towary ze sklepów w lawinowym tempie, oraz szerzą panikę że ,,to już koniec”. Pominę tutaj pewne epitety pod adresem tych osób, ponieważ epidemia to nic nowego, szczególnie że ta posiada o wiele mniejszą śmiertelność od na przykład słynnej przed kilku laty eboli. Infekcja koronawirusem objawia się gorączką oraz kaszlem oraz dusznością w klatce piersiowej. Jednakże ta ,,zaraza” nie jest jedynym powodem dla którego powinniśmy zastanowić się nad podróżami.

Niebezpieczeństwa podróży

 Oprócz powyżej opisanej pandemii, zagrożeniem może być również dla nas na przykład ludność lokalna (szczególnie w krajach mniej rozwiniętych, bliskiego wschodu, lub objętego wojną). Naturalnie mogą zdarzyć się pobicia, kradzieże bądź inne nieprzyjemne sytuacje. Oczywiście nie planuję tutaj zniechęcić was do podróżowania, jednakże należy robić to z głową, a znajomość niebezpieczeństw na pewno nam w tym pomoże. Przed podróżą do wybranego przez nas kraju, powinniśmy się również edukować o kulturze danego kraju, ponieważ jako Europejczycy możemy przeżyć szok kulturowy w Japonii, a pewne zachowania które są normalne u nas – tam potrafią być odebrane jako obraza. Dlatego też, przed podróżą zawsze powinniśmy odpowiednio się przygotować, oraz dowiedzieć o plusach oraz zagrożeniach danego kraju, do którego chcemy się udać.

5/5 - (1)
reklama