Co sport robi z naszą psychiką?

883

Uprawianie aktywności fizycznej jest ściśle powiązane z naszą psychiką. Dlatego też, powinniśmy uprawiać jak najwięcej sportu. Tylko realnie go uprawiać, a nie siedzieć przed monitorem i oglądać mecze w internecie. A jaki wpływ ma aktywność fizyczna na naszą psychikę?

Co sport robi z naszą psychiką?
Co sport robi z naszą psychiką?

Hormony szczęścia

Uprawianie sportu powoduje powstawanie endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia. Endorfiny poprawiają również poczucie naszej wartości i ogólne zdanie o nas samych. Uprawianie sportu to również doskonały sposób na odstresowanie się i wyładowanie negatywnych emocji. Działanie sportu ma też działanie długofalowe. Zapobiega ono powstawaniu stanów lekowy, depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych jak np. nerwica. Oprócz tych powyższych zalet – doświadczenie sportowe może nam na przykład pomóc w przyszłości, kiedy na przykład będziemy mieli ochotę dorobić sobie na zakładach bukmacherskich.

Ile musimy ćwiczyć, aby endorfiny zaczęły działać?

Tak naprawdę nawet krótki trening wystarczy, aby poczuć się lepiej i się nieco odprężyć. Warto zatem rozpocząć dzień nawet od kilku pompek lub zakończyć go wieczornym treningiem. Wiele osób uważa, że jeśli trening musi być intensywny – ale to nie jest prawda – ponieważ tak naprawdę każdy ma inny cel.

Sport a nasza psyche

Regularna aktywność fizyczna wpływa również na ogólny poziom naszej psychiki pozytywnie. Oprócz bezpośredniego polepszenia naszego samopoczucia sport buduje w człowieku pewne mechanizmy. Pozwala być bardziej zdyscyplinowanym, rozwija w nas umiejętności, które mogą tak naprawdę przydać się wszędzie, a to z kolei przekłada się na lepsze przyswajanie wiedzy czy naukę nowych umiejętności – na przykład prawidłowego obstawiania zakładów bukmacherskich. Pozytywny wpływ sportu na psychikę człowieka jest potwierdzony naukowo. Liczne badania mówią jednoznacznie o pozytywach sportu na organizm człowieka. Dlatego też, regularne uprawianie sportu powinno być codziennością każdego człowieka – szczególnie w okresie kiedy dzień jest bardzo krótki – a dni zimne oraz nieprzyjemne.

5/5 - (1)
reklama